Ana sayfa » Disleksi » Disleksi Tedavisi
Disleksi Tedavisi

Disleksi Tedavisi

Yazı İçeriği

Disleksi tedavisi, bireyde bulunan okuma ve öğrenme güçlüğü ortadan kaldırmak için özel tekniklerle uygulanan tedavi yöntemidir.

Disleksi tanısı konulan bireylerde özellikle okuma ve öğrenme işlevinde büyük zorluklar görülebilmektedir. Özellikle hızlı ve hatasız okumakta zorlanan disleksik bireyler, diğer taraftan okuduklarını anlarken ya da yazı yazarken de sorun yaşayabilmektedir.

Disleksi hastalığı, her yaşta olabilen ve her yaştaki bireylerde birtakım testlerle teşhis edilebilen bir hastalıktır. Bireylere uygulanan özel testler sonucunda bireylerin disleksi tanısı alması sonucunda bireyin gelişim özellikleri doğrultusunda bireye özel programlar hazırlanmaktadır. Ancak tüm bu tanı ve tedavi süreci alanında uzman olan kişiler tarafından yürütülmesi gereken bir süreçtir. Aksi halde bireyin sorunlarının çözümlenmesi imkansız hale gelebilir.

Disleksi Tedavisi Var mı?

Okuma ve yazma güçlüğü olarak bilinen disleksi hastalığı, özel eğitim alanına giren hastalık türlerinden birisidir. Disleksi tanısı konulmuş bireylerde herhangi bir zihinsel gelişim geriliği olmamasına rağmen bireylerde okuyamama, yazamama, okuduğunu anlayamama gibi sorunlar görülmektedir. Disleksi hastalığı, özel eğitim alanında tedavisi olan ve ortadan kaldırılması mümkün olan bir hastalıktır.

Disleksi tedavisinin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle bireye detaylı olan birtakım testler uygulanır. Bu testler, içerisinde birçok özel yöntem ve tekniği barındırır. Bu sayede bireyin disleksi derecesi ve yaşadığı sorunlar detaylı olarak saptanır. Bu sorunlar üzerinde daha doğru ve daha etkili bir tedavi planlaması yapılarak bu planlama uzmanlar tarafından bireylere uygulanır.

Disleksi Hastalığı Tedavisi Nedir?

Disleksi hastalığı tedavisi, özel eğitim alanında uzmanlaşmış olan kişiler tarafından özel yöntem ve teknikler ile sağlanabilmektedir. Her bireyin gelişim özelliklerinin farklı olması gibi aynı zamanda disleksi derecesi de farklıdır. Özel eğitim planlaması öncesinde bireye yapılan testler bireyin tüm gelişim düzeyini ortaya koyar. Disleksi testi sonuçlarına göre uzmanlar, bireye özel eğitim programları hazırlayarak özel strateji ve eğitim programları hazırlayarak bireyin bu zorlukları aşmasına yardımcı olur.

Disleksi hastalığı tedavisinde temel amaç; bireyin yaşadığı zorlukları ortadan kaldırmaya yönelik sesleri ve harfleri tanımasını sağlamak, seslerin ve kelimelerin neyi temsil ettiğini öğrenmesini sağlamak ve aynı zamanda da hem okuma hem de yazma becerilerini geliştirmesini sağlamaktır.

Yetişkinlerde Disleksi Tedavisi

Yetişkinlerde disleksi, çocuklarda olduğu kadar kolay bir şekilde fark edilemediğinden tanısı konulmamış olabilmektedir. Yetişkinlerde tanısı konulmayan ve dolayısıyla da tedavi edilemeyen disleksi; akademik başarıda, iş performansında ve özgüvende düşme görülebilmektedir. Dolayısıyla da bu noktada yetişkinlere de disleksi testleri yaparak disleksi tedavisi koymak mümkün olmakla birlikte aynı zamanda tedavisi de yetişkinlerde mümkün olmaktadır.

Yetişkin bireylerde de disleksi tedavisi, çocuklarda olduğu gibi özel eğitim yöntem ve teknikleriyle sağlanmaktadır. Ancak test sonuçlarında yetişkin bireylerin gelişim düzeyi ve diğer tüm özellikleri saptandığından tıpkı çocuklarda olduğu gibi yetişkinlerde de bireysel özel eğitim programları hazırlanmaktadır. Böylece yetişkin bireylerin bu tedavi sonucunda iş performansının, akademik başarısının ve özgüvenin artması amaçlanır.

Alanında uzman kişilerden oluşan kadrosu ile birlikte hem yetişkinlere hem de çocuklara disleksi tedavisi sunan Akademik Terapi; Küçükçekmece, Avcılar, Esenyurt ve Beylikdüzü rehabilitasyon merkezlerinde sizlere üst düzey özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri sunmaktadır.

Disleksi Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Disleksi tedavisi, disleksi belirtileri olan yetişkinlerde ve çocuklarda uygulanabilen ve belirli bir süreç içerisinde gerçekleşen tedavi türüdür. Disleksinin tedavisi, özel eğitim ile mümkündür. Dolayısıyla da özel eğitim bir süreçtir ve bu eğitim programı seanslara bölünerek ilerletilmektedir. Dolayısıyla da genel olarak her birey için disleksi tedavisinin tamamlanabilmesi için tek bir zaman dilimi söyleyebilmek mümkün değildir.

Disleksi tanısı konulmuş olan yetişkin ya da çocuk fark etmeksizin tüm bireylerin disleksi dereceleri, karşılaştığı zorluklar ve gelişimleri farklıdır. Uzmanlar her disleksik birey için tedavi programı hazırlarken bu bulgular doğrultusunda bireye özel olarak stratejiler ve yöntemler kullanılır. Dolayısıyla da disleksi tedavisinin süresi de bireyin ilerlemesine ve sorunların ortadan kalkmasına bağlı olarak her bireyde değişmektedir.

Disleksi Bitkisel Tedavisi

Disleksi hastalığı ve tedavisi konusunda günümüzde halen bilimsel araştırmalar ve çalışmalar bilim insanları tarafından yürütülmektedir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar ise disleksi hastalığının düzenli beslenme gibi bitkisel yöntemlerle de tedavi edilebileceğini ortaya koymuştur.

Tüm bunların yanı sıra disleksi tanısı konulmuş olan bireyler, disleksinin gerilemesi ve olumsuz sonuçlarının giderilmesi için ev ortamında uzmanların tavsiye ettiği basit dil egzersizleri uygulayabilmektedir. Bu yöntemler aynı zamanda disleksi tedavi sürecini hızlandıran ve soruna bağlı olumsuzlukların yok olmasını sağlayabilmektedir.