Ana sayfa » Avcılar Bölgesi » Avcılar İşitme Engelliler
Avcılar İşitme Engelliler

Avcılar İşitme Engelliler

Yazı İçeriği

Avcılar işitme engelliler için ve çevresinde yer alan ilçelerde birçok yararlı kurum bulunmaktadır. Özellikle yaygın bir engel durumu olan işime sorunu için birçok uzmanın yer aldığı kurumlarda çeşitli tedaviler uygulanmaktadır.

Avcılar işitme engelliler konusunda bilinçli olarak yapılan teşhis ve tanılar sonrası işe yarayan tedaviler uygulanır. Bu tedaviler bazen çeşitli terapilerle bazen de kulak içine yerleştirilen cihazlarla olmaktadır.

İşitme Engelli Ne Demek?

İnsan kulağı bazı sesleri iletişim halindeyken algılama özelliği vardır. Kulağın duymak için olan görevini yerine getiremediği olumsuz duruma işitme kaybı denir. Bireyin dışardan gelen herhangi bir frekanstan sesleri duyamamasına ise işitme engelli denir.

Odyogram grafiği kulağın işittiği seslerin miktarını gösteren bir grafiktir. 125 ile 8000 kadar bir derecelendirme bulunur. Birey bu grafik yardımı ile işitme engelli olup olmadığı ortaya koyulur.

İşitme Engellilerin Hayatı

Avcılar işitme engelliler açısından hayatlarında gerçekleşen olumlu ve olumsuz durumlar vardır. İşitme engelli bireyler çoğu sosyal yerde olumsuzluklar yaşarlar. Tek iletişim kaynakları işaret dili olup, bunun yanında jest ve mimiklerdir.

Konuşma diline sahip olmadıkları için karşıdaki kişiyi normal iletişim yoluyla anlayamadıkları için zorluklar yaşarlar. Bu yüzden hayatları bazen çoğu insanlardan ayrı geçer. Toplumun içinde yabancı olabilirler.

Günümüzde işitme engellilerin hayatlarının kolaylaşması için birçok rehabilitasyon merkezi kurulmuştur. Bu merkezlerde verilen eğitimlerle ve aynı hastalığa sahip kişilerle bir ortamda olunması bireyi hayata daha çok bağlar.

ÇÖZGER İşitme Engelliler

ÇÖZGER 18 yaş altı engelli çocuklara verilen bir rapordur. Bu rapor sayesinde birçok kurumdan engel durumuna göre yardımlar ve eğitimler alınabilir. Birey için yararlı olan bu raporun alınması alınacak randevu ile gerçekleşmektedir.

İşitme Engelliler Maaş Alabilir mi?

Avcılar işitme engelliler ve çevre ilçelerdeki engelliler için maaş alma durumu söz konusudur. İşitme engellilerde diğer engel gruplarında olduğu gibi uzman bir kuruma muayene olduktan sonra değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmeye göre belli oranlar verilir ve buna göre maaş alırlar.

Engel oranı %40 ile 69 değerindeyse 657 TL, %70 ve üzerindeyse 755 TL gibi bir ücret alırlar. Bu maaşın alınması için evrakları ilgili kuruma teslim edilmesi yeterli olmaktadır.

Türkiye’de İşitme Engelli Sayısı

Günümüzde işitme sayısı artan topluma bağlı olarak yükselmektedir. Her yıl yapılan incelemelere göre doğumla gelen işitme engelli sayısı artmaktadır. Herhangi bir nedene bağlı olarak ise sonradan işitme yetisinin kaybedilmesi durumunda olanların sayısı da yine artmaktadır.

Avcılar işitme engelliler ve çevre ilçelerdeki engelli bireyler incelenip engel durumları analiz edilmiştir. Türkiye’de ise her ilde yapılan analizler sonrası belli bir sayı ortaya çıkmıştır.

İşitme Engelliler ÖTV’siz Araç Alabilir mi?

İşitme engelliler ÖTV’siz araç alabilmesi birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu konuda belli kriterler olup, yerine getirilirse incelemeler sonunda araç almak mümkün.

İşitme engelliler yoluyla ÖTV’siz araç alınmak isteniyorsa ilk olarak engelli raporu alınması gerekiyor. Bu raporda yer alan engelli oranı çok önemli olmaktadır. Her engel için farklı engel oranları istenmektedir. Bu yüzden istenilen engel oranı yoksa maalesef araç alınması mümkün değildir.

Günümüzde verilen belli oranlara göre ÖTV indirimi alıp araç almak mümkün. İşitme engelliler için bu oran %90’dır. Eğer bu indirimden yararlanılmak isteniyorsa mutlaka %90 oranında engelli olunmalıdır. Avcılar işitme engelliler için ve çevre bölgeler içinde araba almak isteyenler mutlaka bu orana dikkat etmelidir. Aksi halde indirimden faydalanmaları mümkün değildir.