Ana Sayfa Otizm Asperger Sendromu
Asperger Sendromu

Asperger Sendromu

Asperger Sendromu Nedir?

Asperger sendromu çocukluk döneminde başlayan ve sosyal etkileşimi zorlaştıran bir sorundur. En önemli belirtileri aşırı içe kapanıklık, iletişim sorunu ve beceri zayıflığıdır. Genel özellikleri itibarı ile otizme benzer. Tıpkı otizm gibi, asperger sendromu da nedeni tam olarak bilinmeyen ve bir ömür yaşamı etkileyen bir rahatsızlıktır.

Asperger sendromu (Asperger Bozukluğu olarak da bilinir) ilk olarak 1940’larda, normal zekâ ve dil gelişimine sahip erkek çocuklarda otizm benzeri davranışlar ve sosyal ve iletişim becerilerinde zorluklar gözlemleyen Viyanalı çocuk doktoru Hans Asperger tarafından tanımlandı. Pek çok profesyonel, Asperger sendromunun basitçe otizmin daha hafif bir formu olduğunu hissetti ve bu bireyleri tanımlamak için “yüksek işlevli otizm” terimini kullandı.

Otizmden farklı olarak dil ve konuşma becerisinde gelişim geriliği yoktur. Asperger sendromunun belirtileri, diğer otizm spektrum bozukluklarından farklı olarak genellikle kendini daha büyük çocuklarda göstermektedir.

Asperger Sendromu Belirtileri

Asperger sendromu bozukluğu klasik otizmden ayıran şey daha az şiddetli semptomları ve dil gecikmelerinin olmamasıdır. Asperger Bozukluğu olan çocuklar sadece hafif derecede etkilenebilir ve sıklıkla iyi bir dil ve bilişsel becerilere sahiptirler. Eğitimsiz bir gözlemciye, Asperger Bozukluğu olan bir çocuk farklı davranan nörotipik bir çocuk gibi görünebilir.

Otizmi olan çocuklar genellikle uzak ve başkalarına ilgisiz olarak görülür. Asperger Bozukluğu ile durum böyle değildir. Asperger Bozukluğu olan bireyler genellikle uyum sağlamak ve başkalarıyla etkileşim kurmak isterler, ancak çoğu zaman bunu nasıl yapacaklarını bilmezler. Sosyal açıdan garip olabilirler, geleneksel sosyal kuralları anlamayabilirler veya empati eksikliği gösterebilirler. Sınırlı göz teması kurabilirler, bir sohbette ilgisiz görünebilirler ve jestlerin veya alayların kullanımını anlamayabilirler.

Belirli bir konudaki ilgileri takıntılı olanı sınırlayabilir. Asperger Bozukluğu olan çocuklar genellikle kaya veya şişe kapakları gibi kategoriler halinde şeyler toplamayı severler. Beyzbol istatistikleri veya Latince çiçek isimleri gibi bilgi kategorilerinde yetkin olabilirler. İyi ezberci hafıza becerilerine sahip olabilirler ancak soyut kavramlarla mücadele edebilirler.

Asperger sendromu bozukluğu ile otizm arasındaki en büyük farklardan biri, tanım gereği Asperger’lerde konuşma gecikmesi olmamasıdır. Aslında, Asperger Bozukluğu olan çocuklar sıklıkla iyi dil becerilerine sahiptir; dili farklı şekillerde kullanırlar. Konuşma kalıpları alışılmadık, çekimsiz veya ritmik bir yapıya sahip olabilir veya resmi olabilir, ancak çok yüksek veya tiz olabilir. Asperger Bozukluğu olan çocuklar, ironi ve mizah gibi dilin inceliklerini anlayamayabilir veya bir konuşmanın al-ver doğasını anlamayabilir.

Asperger sendromu bozukluğu ile otizm arasındaki diğer bir ayrım, bilişsel yetenekle ilgilidir. Otizmi olan bazı bireylerin zihinsel engelleri varken, tanım gereği, Asperger Bozukluğu olan bir kişi “klinik olarak anlamlı” bir bilişsel gecikmeye sahip olamaz ve çoğu, ortalamadan ortalamanın üzerinde zekaya sahiptir.

Motor zorlukları Asperger için özel bir kriter olmasa da, Asperger Bozukluğu olan çocuklar sıklıkla motor beceri gecikmeleri yaşar ve beceriksiz veya garip görünebilir.

Dereceleri ve Tanısı

Genellikle 4-11 yaşları arasında asperger sendromu tanısı konulmakta olup, Aspergerin tipik özellikleri olan sosyal etkileşimde bozukluk, tekrarlayıcı davranışlar, bilişsel gelişim eksikliği ve aşırı içe kapanıklık aranır. Çocuklar farklı ortamlarda gözlemlenir ve öğrenme tarzı, motor gelişim, güçlü ve güçsüz yanları ve bağımsız yaşam becerilerine bakılır. Yetişkinlere Asperger tanısı koymak daha zordur. Otizmde olduğu gibi Asperger sendromunda da erken tanı çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazınız

Web sitemiz daha iyi bir kullanıcı deneyimi için çerezler kullanmaktadır. Web sitemizi kullanarak çerez politikamızı kabul etmiş sayılırsınız. Onayla Oku